Dračí úsvit

Šermířský a fantasy klub Hodonín

Jako průvodce se několikrát setkávám s problémem, jestli jsou cizí postavy dostatečnou výzvou pro hrdiny. Snažím se v družině hrát otevřenou hru, takže hráči většinou vědí, jaký je jejich protivník a jaké má dovednosti a odpočítávám před nimi sudbu. Na jednu stranu se může zdát, že je připravuji o jakési tajemno, které vzniká, když stojíte proti nepříteli, o kterém nevíte, kolik má ještě sil. Je to pravda. Ovšem je to daň za to, že se průvodce srovnává s hráči a nic si nenechává pro sebe (nemluvím o nějaké zápletce nebo momentu překvapení) a snaží se společně s hráči zdolat nestvůry, které si v dobrodružství namyslel.
A teď už k podstatě věci. Sudba v pravidlech je opravdu napsaná rozumně. Pokud se jedná o obyčejnou postavu jen pro zpestření děje, klidně může mít sudbu menší. Pokud se jedná už o opravdovou výzvu, je dobré ji sudbu přidat. Ovšem co je podstatné je naplánovat si různé manévry a rozmyslet si s kolika nepřáteli se družina má utkat. Za pochodu se to totiž blbě dělá. Obzvlášť při hraní otevřené hry. Přeci jen působí blbě, když si průvodce v průběhu cucá čísla z prstu. Moje rada na závěr: Nebojte se dohrát dobrodružství kde má CP malou sudbu a hráči ji porazí jako nic, ale určitě si poznamenejte průběh hraní a zkuste, třeba i s družinou, rozebrat, jak do příště postavu vylepšit.

2 komentáře

 1. Zyl napsal:

  Mas nejake tipy koluk sudby je primereny na blbecka,kolik na tuzsiho protivnika a kolik se hodi pro bossaka? =)

  • Kuduk napsal:

   Řídím se tak jak je to napsané v pravidlech. Tedy bereš největší sudbu postavy a za každou další nestvůru v dobrodružství přidáváš jeden bod. Příklad: vlk má sudbu 5 a vlkodlak 8. Chci udělat vlkodlaka s třemi vlky. Budu tedy mít celkem sudbu 11 z které čerpají všichni (je ovšem pochopitelné že většinu bude mít vlkodlak, jako ten nejtěžší). Pokud to ovšem bereš jako jednotlivé, na sebe nenavazující akty tak to zase dobře popisuje DrD II – bestiář (str. 29,Drsnost) Tedy slabší postava má charakteristiku 1-3 a sudbu okolo 4 ty tužší 15 pak jsou tady legendární a ty mají až 18.

Napsat komentář


Sponzoři

 • Domain name search and availability check by PCNames.com.
 • Website and logo design contests at DesignContest.com.
 • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.