Dračí úsvit

Šermířský a fantasy klub Hodonín

Pro rozšíření naší rubriky jsem si dovolil začít zveřejňovat některá odehraná dobrodružství, která jsou poměrně oblíbená, a jistě mohou sloužit jako inspirace pro průvodce. Hráči, kteří nechtějí přijít o překvapení, by si měli přečíst jen zápletku, zbytek předložit svému průvodci a následně si dobrodružství zahrát. Určitě budu rád i za reakce ze hry 😉

Dobrodružství starého pokladu

Zápletka:

Kníže Vilém vypsal odměnu 100 grošáků tomu, kdo zabije baziliška ve starém dole. Každý, kdo se umí alespoň trochu ohánět zbraní, se tam samozřejmě pokusil jít. Ovšem bazilišek je stále naživu a odměna je pořád vyvěšena. Že by ten bazilišek přeci jen byl opravdovou výzvou pro skutečné dobrodruhy?

Děj:

Vilém chce zabít baziliška z prostého důvodu. Ve starém dole je ukryta truhla s pokladem. Hned, jak bude bazilišek po smrti, vyrazí tam se svými muži. Ovšem to není zdaleka vše. Bazilišek samotný moc nebezpečný není. Není už nejmladší, blbě vidí a pohybuje se neohrabané. Ovšem lesní víla Trimba se zařekla, že nedopustí, aby její oblíbené stvoření umřelo rukou nějakého podivína z města. Klade proto každému, kdo se k lesu s úmyslem zabít baziliška jen přiblíží, překážky do cesty. Svoji roli v příběhu sehraje i dědek bylinář Knum. O lesní víle ví a nejspíš dobrodruhy potká, a pokud se mu zalíbí, tak jim tajemství o baziliškovi poví. Dokončení úkolu má několik variant. Zabít baziliška i vílu a nechat si poklad. Nebo se domluvit s vílou, vzít poklad a dát ho knížeti (hráči ovšem musí o pokladu vědět). Poslední možností je přelstít vílu, něco jí slíbit a sebrat poklad pro sebe (o se ovšem kníže nejspíš dozví a pošle proti hráčům stráž).

Místa:

Město Úžina
Ve městě žije asi sedm set padesát lidí, počítáno i s drobnými kočovníky na pokraji města. Nachází se v úžině mezi dvěma kopci. Jeden je hustě zarostlý lesem a ten druhý je více méně pokryt kamením. Leží na severu, proto je zde chladněji. Hrázděné domy mají kamenný základ a kvůli nízké teplotě jsou z části zapuštěny do země. Celé město je obehnáno palisádou, která ovšem není moc vysoká. Je zde spíše kvůli zvěři, která umí být po dlouhé zimě dost vlezlá. Nad městem ční ohromná kamenná stavba. Jde o hrádek, který je momentálně opravován dělníky. Další významnější budovou je kostel, který je o něco menší než věž hradu. Je ovšem také poměrně vysokou stavbou.

Hostinec U Dvou lišek
Na rohu dvou hlavních ulic, Tržní a Příční, se nachází majestátní hostinec, kterému se již od pradávna říká U Dvou lišek. Tato dvoupatrová budova slouží nejen měšťanům jako jejich zázemí, ale také jako noclehárna pro cestovatele z různých krajů. Krčma je také proslavena svým lahodným pivem. Místní si tradují, že recept na tento rezavý mok s bílou pěnou prozradila kdysi dávno dvojice lišek starému Knápkovi. Rod Knápků již několik generací toto pivo vaří stále stejným způsobem a stále stejně dobře. Dům má dvůr, kde se dají ustájit na krátký čas koně. V přízemí je nálevna s pár stoly a obrovským krbem, kde se vaří. Další patro je noclehárna pro ty zámožnější. V dalším poschodí bydlí Knápka a jeho rodina. Hostinský tady pěstuje trochu zeleniny a chová pár králíků. Do dalšího patra se jde přes dvůr z ochozu. Návštěvníci zde mají zbudovanou latrínu, protože městská vyhláška zakazuje močení na ulice. V domě žije hostinský s jeho ženou, dětmi a bratrem. Na občasné práce si najímá pacholky k ruce.

Dračí doupě - hostinec

Hostinec U Dvou lišek

první patro

Hostinec U Dvou lišek – první patro

Druhé patro hostince U Dvou lišek

Hostinec U Dvou lišek – druhé patro

Roubenka Dědka bylinkáře

V jednom ze svahů je zapuštěná menší dřevěná stavba s nízkým proutěným plotkem okolo. Všude kolem jsou malé záhonky bylinek; nějaké bylinky jsou i zavěšeny kolem domku. Z proutěné střechy utěsněné mechem ční kamenný komín. Uvnitř mnoho prostoru není. Do místnosti se vejde jen malý stolík, válenda vycpaná mechem. Dříví před domem je už z větší části spotřebované a do domku možná zatéká dírou u komína. Jinak je to ovšem velmi příjemné místo.

Postavy

Hostinský:  Společně se svou ženou jsou dobří hospodáři. Když vidí, že jim někde něco kápne, rádi zohnou hřbet. V Úžině jsou považováni za vážené měšťany a tak, pro zachování tváře, nechají zohýbání na pacholcích nebo dětech.  Dobré jméno Knápků však kazí nejstarší syn Evžen. Je to opilec a již řadu let si z něj ostatní tropí blázny. Hostinský se nerad pouští do dlouhých sporů, mnohem raději vše odkývne. To však nerada vidí jeho žena a tak se s chutí pouští do dlouhých a mnohdy zbytečných sporů.

Dědek bylinkář: Knum již za mlada znal zdejší lesy jako své boty. Kde mohl, tam vlezl a hrozně rád vše zkoumal. S časem ovšem přišlo stáří a s ním i únava. Bylinkář se proto čím dál častěji pouštěl na kratší výpravy, až nakonec zůstal ve své roubence, kterou v mládí postavil. Do města nechodí, jelikož má s tamními zástupci rady velké spory kvůli své roubence, kterou postavil načerno. Radní mu už několikrát vyhrožovali, že mu ji zbourají. To se jim však nikdy nepodařilo. V Kumovi se přeci jen ukrývá trochu toho mladého rebela, jako před několika lety.

Lesní víla: Trimba je mladá, lehce naivní a romanticky založená lesní víla, která jako jediná často zabloudí blízko k lidským obydlím.  Proto se i zařekla ochraňovat baziliška, který už opravdu jen dožívá svůj velmi dlouhý život. Není na lidi nijak zlá, má je vesměs ráda, ale když pozná, že někdo vešel do lesa s úmyslem baziliškovi ublížit, tak ho svede ze stezky nebo ho postraší nějakou iluzí.

2 komentáře

 1. Kuduk napsal:

  Za sebe můžu říct, že i když jsme se dostali jen do půlky, tak jsem si to jako průvodce moc užil. Atmosféra byla fajn a když má člověk nějaké základy na kterých může stavět,t ak je to fajn. Určitě se nebojte si dobrodružství upravit podle svého.

 2. Elena napsal:

  Ahojte,
  děkujeme za krásné dobrodružství, které bylo námětem a inspirací Zdarečkovi a který nám jej udělal studené, mokré, temné a místo lesní víly nás strašila holčička ducha 🙂 Bazilišek byl naprosto kouzelný, nezabili jsme ho, ostatky holčičky jsme s náležitou úctou pohřbili a ducha zbavili pozemských pout. Moc jsme si to užili, pac a pusu, Elča 🙂

Napsat komentář


Sponzoři

 • Domain name search and availability check by PCNames.com.
 • Website and logo design contests at DesignContest.com.
 • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.